• Home
  • /
  • Communique
  • /
  • Halk savaşçıları Partizan Eğitim ve Tatil Kampı’nda anıldı

Halk savaşçıları Partizan Eğitim ve Tatil Kampı’nda anıldı

Halk savaşçıları Partizan Eğitim ve Tatil Kampı’nda anıldı

Partizan tarafından Yunanistan’da düzenlenen Eğitim ve Tatil Kampı’nda bugün Dersim’in Ovacık Şahverdi kırsalında toprağa düşerek ölümsüzleşen altı TKP/ML TİKKO gerillası için bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Kamp komitesi, bugün şehit düşen halk savaşçılarının kaybı nedeniyle kampı sonlandırırken kamp kitlesiyle kitlesel bir anma düzenledi. Kamp komitesinden bir temsilci, yaptığı konuşmada yaşanan çatışma ve altı halk savaşçısının kaybı nedeniyle acı ve öfke dolu olunduğunu vurgularken, böylesi bir süreçte kamp komitesinin kamp etkinliğinin sonlandırılması kararı aldığını kitleye duyurdu.

Duyurunun ardından başlayan anma etkinliği 5-6 Ağustos tarihlerinde faşist Türk ordusu güçleriyle girdikleri silahlı çatışmada çarpışarak şehit düşen altı TİKKO gerillası ve tüm devrim ve komünizm savaşçıları anısına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sırasında okunan şiirin ardından kitle “Gerillalar Ölmez Yaşasın Halk Savaşı” sloganını haykırdı. Saygı duruşunun ardından Partizan adına bir konuşma gerçekleştirildi. Yapılan konuşmada; “Partimizin siyasal çizgisi önderliğinde Demokratik Halk Devrimi için savaşarak ölümsüzleşenlerimize bugün 6 yoldaşımız daha katıldı. Bugün öfkemiz bir kez daha bilendi. Onlar silahlarını toprağa gömenlerden değildi. Onlar Kaypakkaya yoldaşın kızıl güzergahında tereddütsüzce savaşarak, yürünmesi gerekli yolu gösteren onurlu halk savaşçılarıydı. Onların düştüğü yerden saflar yeniden tahkim edilecek ve onlar devrim ve komünizm mücadelemizde yaşatılacaktır. 6 Gerillanın direngen duruşu ve mücadelemize kattıklarıyla hep anılacaktır“ denildi. Konuşmanın ardından parti ve devim marşları söylenerek, hep bir ağızdan “Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO, TMLGB!“ sloganı haykırılarak anma etkinliği sonlandırıldı.

Şahverdi’de ölümsüzleşen altı halk savaşçısından isimleri netleşenlerin Cumhur Sinan Oktulmuş (Deniz), İlker Tezer(Yusuf) olduğu, diğer halk savaşçısı Partizanların isimlerinin netleşmesiyle kamuoyuna geniş açıklamanın yapılacağı duyuruldu.